Za komančů bylo líp?

3. ledna 2015 v 14:37 | M.K. |  Kulturní dění
Dovolte mi malinko se rozohnit nad dobou, kterou jsem nemohla prožít, a ač to může znít hloupě, částěčně bych jí prožít chtěla, ale jen proto, abych se mohla postavit na stranu, která bojovala za pravdu a demokracii. Za náš Český národ. Snad by mi mnozí ti, kteří tu zkušenost s režimem mají, mohli oponovat, že si nemohu být jistá k čemu všemu by mě donutila doba. Bojovat za svobodu bylo terno, objetovali jste proto v podstatě všechno, jak svůj život, tak svoji práci, svoji rodinu. Ale představa, že raději ignoruji realitu kolem sebe, snažím se dělat všechno tak, aby si mě nikdo zbytečně nevšímal, nebo ještě hůř, začít udávat a získat si náklonnost systému, je mi smutno. Žít jako ryba v akvárku, bez možnosti poznat svět, bez možnosti poznat pravdu.


Teď mi vážení pamětnící, vy, co dáváte stále hlas komunistické propagandě, řekněte, jakto, že se vám žilo za komančů líp? Protože jste byli právě ti, jedni ze stáda, co se podřídili? Protože jste postrádali vlastní ambice, zajímala vás určitá spokojenost, pohodlí vlastního zadku v křesle, prostě jen vy a hotovo? Proto jste snad i četli svoje jméno v lustraci? Prachbídná obhajoba. Od lidí rázu: Měli aspoň práci!, nemůže vzejít nic dobrého. Cožpak si neuvědomují, jaké zlo zatím stálo? Kolik smrtí, psychických vydírání, ničení, kradení, křivosti a falešnosti?
Proč si myslíte, že nově nastolený komunismus by byl jiný? Doba je jiná, do takové míry, v jaké se to u nás vyvinulo už se to vyvinout přeci nemůže? Dočetla jsem se v tolika knihách, snad ve všech týkajících se minulosti, nastolování různých réžimů (Ať Hitlerova, nebo Stalinova ...), že lidé říkali, něco takového u nás není možné, tomu nemůžeme podlehnout, do poslední chvíle nevěřili. A ono ejhle. Nejsem žádný katastrofista, ale pokládám za důležité znát a vidět pravdu celou, vidět ji, tak jak byla i do hloubky, nejen povrchově a sobecky, s pýchou a nadutostí lidí, kteří nejsou schopni připustit si fakty pro svoje vlastní samolibé ego.

Prosím, sdělte mi svoje hodnoty. Je to pohodlí? Dostačující spokojenost? Vy? Vy? A zase vy?

Aha.
A z čeho mi je také do pláče, jak rychle se vytrácí znalost důležitých dat historie. Jak mladí nemají ponětí, co bylo před 20 natož třeba 100 lety apod. Znát vlastní, i cizí, historii je jedna z nejpodstatnějších věcí pro účast člověka ve veřejném životě. Takovýto neználci pak (v extrémních případdech samozřejmě) dělají chyby, které stojí někdy i celou zemi krk.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 SpamBot SpamBot | Web | 3. ledna 2015 v 14:50 | Reagovat

Ani neviem, čo na to napísať. Každá doba má svoje plusy i mínusy, každý -zmus má zásadné chyby.... A raz aj nám naše deti povedia, že náš -zmus bol zločin. Ideálne zriadenie nikdy nebude existovať a to tvrdil už Sokrates.... Len ľudia rýchlo zabúdajú na hrôzy minulosti.... je jednoduchšie zabudnúť :-?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama