Důležitý je člověk, ale i pes!

1. února 2015 v 13:53 | M.K. |  Mo

Doufám, že jste neskončili u přečtení nadpisu, protože nějak tak to bylo i u mých přátel na facebooku. Nejspíš si přečetli jen titulek článku, který jsem sdílela, který zněl: "Kritická situace pejsků na Ukrajine: Nutně potřebují naši pomoc!". Pod tímto článkem se skrýval text, který dle negativních komentářů, nebyl komentujícími ani přečten. V textu stálo, že od roku 2012 se Marina Bolokhovets snaží zachraňovat z ulic opuštěné pejsky, zmrzačené a nemocné, stará se o ně ve svém útulku Friend. Na stránkách www.psinadeje.cz je zveřejněn k tomuto projektu krátký komentář, dovolím si kousek citovat:

"Také si ale uvědomujeme zoufalý stav toulavých psů v chudších zemích jako např. právě na Ukrajině nebo v Rumunsku. Tam pejsci žijí v nesrovnatelně horších podmínkách než u nás, hladoví, jsou krutě zabíjeni nebo tráveni.
Proto chceme podpořit organizaci, která ve své zemi denně svádí boj s větrnými mlýny a zachraňuje zraněné čtyřnohé bytosti bez domova. Svým sterilizačním programem současně naplňuje humánní způsob, jak regulovat přemnožené toulavé psy. Nemáme ambici měnit stav věcí v celé Ukrajině, chceme pomoci malému ostrůvku lidí, kteří bojují za společnou věc ve městě Dněpropetrovsk."

A právě o to jde. Lidé na Ukrajině jsou postiženi hladomorem a chudobou. Já však nemůžu nesoucíti i se psy, kteří tam umírají v obrovském množství, jsou zabíjeni a tráveni (viz. úryvek z komentáře z webu psí naděje). Vždy bude na světě spousta míst, kde budou lidé potřebovat naši pomoc, i přes mou častou nadějiplnost, nemám moc důvěry v to, že někdy nastane situace absolutní, nebo alespon přijatelné, vyrovnanosti životních podmínek pro každého člověka. A na to se odvolávali (omlouvám se, ale přijde mi to naprosto absurdní) komentující. Na to, že na psy se má myslet až potom, co bude všechno v pořádku s lidmi. Takže vlastně...NIKDY???

Hloupost. Je mi smutno z toho, jak lidé pohlížejí na ty tvorečky. Jsou to zvířata, která jsou zvyklá žít s lidmi, v lidské společnosti, ale když se to zrovna nehodí, tak tedy my hodíme psy za hlavu? Ne!

Jsem nesmírně ráda, že je tu ještě kupa lidí, kteří si uvědomují, že není třeba pomoci jen lidem, ale i zvířatům. Jsou pro nás často nedocenitelnou společností, pomáhají nám, jsou nám věrni. A opak mohou tvrdit jen lidé, kteří považují lidskou rasu za dokonalou, nejchytřejší (o čemž můžeme často jen pochybovat) a nejschopnější (jako vážně?) a pak ti, kteří nikdy nezažili pravý přátelský vztah se psem, kočkou, nebo koněm. Proč si myslíte, že tolik lidí tráví své volné chvíle se svými domácími zvířátky? Je to pro ně většinou čas, který je naplňuje, kterým často i žijí.

Nemůžeme se přeci otočit zády k problémům, které postihují zvířata jen proto, že jsme příliš pyšní, než abychom si připustili, že nejsme o nic víc než oni. Kdybysme si zvířata neochočili šťastně by se bez nás obešli, ale my bez nich ne. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama