Lovec draků

30. března 2015 v 0:13 |  Knihy
Lovec draků- Khaled Hosseini

Na tuto kvalitní knihu mě upozornila mamka, v podstatě mi ji strčila do ruky a řekla čti! Jako bych snad potřebovala pořádnou dávku poučení. Ale zjistila jsem, že tak kniha nabízí mnohem víc než mnohé rady. Nabízí náhled do reálného života, který je kolem nás, ale o kterém se příliš nemluví a neví.

Děj se soustřeďuje na mladého Afgánce Amíra, jeho přítele a zároveň sluhu Hasana. Kolem je spousta dalších důležitých osob, ale základem příběhu jsou právě ti dva. Kniha nás provází Amírovým dětstvím, dospíváním a úplnou dospělostí.

Je to kniha, kde hrdina upřímně vyznává svoji zbabělost a zradu, které se dopustil na příteli (Hasanovi). O jeho zklamáních, touhách, bolestech. Osobní život Amíra se citlivě prolíná s politickoou situací země, kdy musí Amír s otcem (bábá) tajně emigrovat do USA. Po letech se vrací, aby se znovu setkal se starým přítelem svého otce Rahímem, ten mu podává dopis od Hasana, od Amírova kamaráda z dětství, toho kterého tak hrozně zradil. Dopis je poslední kontakt s Hasanem, kterého se Amírovi dostane, zjistí totiž, že Hasana a jeho manželku nedávno přímo na ulici popravili Tálibové, kteří nyní ovládali Kábul. Zbyl po nich syn, Sohráb, toho Amír přes hrozivé zkoušky dostane pod svou ochranu a nakocec i do USA, kde se mu, spolu s Amírovou ženou, snaží vytvořit nové rodinné zázemí, ačkoli Sohráb, chlapec několikrát znásilňený a zneuctěný Tálibany, je stále jako v transu. Konec příběhu skýtá naději, že se z této prázdnoty Sohráb díky Amírovi nakonec dostane.

Příběh neskutečně tklivý, čtivý, dojemný. Vyvolal ve mně snad všechny pocity. Pocit neuvěřitelného vzteku, jak z děsivých skutků některých šílenců, tak ze zbabělosti, které jsou někteří schopni, pocit naděje, pocit smutku i neuvěřitelné radosti...

Na zadním obalu knihy stojí věta, která mluví za vše:

"Zázračně nadaný vypravěč... Hosseini hraje na všechny struny srdce, aby je rozezpíval." ("The Times")


Podle knihy vznikl i stejnojmenný film: Lovec draků


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama