Odtud až na věčnost

14. března 2015 v 16:41 |  FilmyFrom here to eternity - Odtud až na věčnost

Dnes jsem se podívala na půl století starý film. Je z roku 1953, je černobílý a přesto svým obsahem tak kvalitní, že je škoda ho nevidět.

Film je plný hudby, reálně vykresleného života, smutku i radosti. Pln hnusu, kterým si někteří lidé musí procházet, plný obav, ale i nadějných vyhlídek do budoucna.

Dostáváme se do děje, který se zaobírá vojenskou rotou na Havajských ostrovech. Do této roty nově nastoupí vojín Prewitt (Burt Lancaster) , který je proslaven jako výborný boxer střední váhy. A okamžitě se ho ostatní boxeři z roty snaží přetáhnout k boxu i u nich. Ale on nechce. A tak mu to dávají náležitě sežrat. Vojenská šikana v plném proudu, téměř všichni ostatní vojáci se ho bojí zastat, až na jednoho, tvrdohlavého dobromyslného mluvku (Frank Sinatra). Mimo jiné má rota přehlíživého kapitána, který se více zajímá o své nevěry manželce a pití. Podplukovník seržant, další kladná a vyjímečně silná postava, se zamiluje právě do ženy kapitána. Je zde spousta vedlejších příběhu, které se točí ponejvíce okolo trojice vojáků: okolo nového vojína (který nechce boxovat), mluvky a zastánce (který je tvrdohlavý až za hrob) a okolo seržanta a jeho milostného vzplanutí ke kapitánově ženě.

Mluvka se při jedné nechtíc přidělené službě navíc naštve a odejde ze služby do baru. Nešťastnou náhodou narazí na policejní hlídku a dostane šest měsíců ve vězení. Tam je šikanován hlavním dozorcem věznice. Podaří se mu utéct, ale je tak fyzicky vyčerpaný, že po několika minutách vyprávění, jak byl šikanován a jak utekl, umírá v náručí nejlepšího přítele nováčka Prewitta.

Prewitt se pomst´í a dozorce ubodá, sám skončí však také s hlubokou bodnou ranou na boku a tak se na čas schová u své milenky. Když však Japonci zaútočí 7. Prosince 1941 na Pearl Harbor rozhodne se Prewitt vrátit k rotě. Jenže rozmístěné jednotky ho považují za vetřelce, možná i za možné nebezpečí, a když ani na rozkazy nezastavuje a běží přes pláž dál, vypálí na něj a zabijí ho.

Ze tří hlavních hrdinů tedy přežívá jen silný a pohotový seržant. S milenkou- manželkou kapitána, však vztah ukončí, protože by se kvůli ní musel stát důstojníkem, a to mu je z celého srdce proti srsti.

V rotě se změní po konci bitvy o Pearl Harbor i vedení, nastoupí nový, schopný kapitán. Starý kapitán je propuštěn, protože výjde najevo jeho nezájem o mužstvo, i to, jak přehlížel šikanu.

A tak nastávyjí nové dny. S lepším vedením, ale bez dvou vyjímečně dobrých vojáků.


Csfd-hodnocení: 83% zde


Trailer:


Spousta hudby:


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama