Pár výroků o zvířatech

5. května 2015 v 13:42 |  Mo


"Žádný člověk nemůže přinést druhému člověku dar idily. To umí jenom zvíře, protože nebylo vyhnáno z ráje." (Milan Kundera- Nesnesitelná lehkost bytí)
Jeden kratší úsek z knihy, také od Milana Kundery, ale stojí za to:

"Jedna z jalovic se přiblížila k Tereze, zastavila se a dlouze se na ni zadívala velkýma hnědýma očima. Tereza ji znala. Říkala jí Markéta. Ráda by pojmenovala všechny své jalovice, ale nemohla. Bylo jich příliš mnoho. Kdysi dávno, ještě před čtyřiceti lety, všechny krávy v této vsi měly jméno. (A jelikož jméno je znakem duše, mohu říci, že je měly navzdory Descartesovi.) Ale pak se z vesnic udělala velká družstevní továrna a krávy prožívaly celý svůj život na dvou čtverečních metrech v kravínu. Od té doby už nemají jména a jsou z nich "machinae animatae". Svět dal za pravdu Descartesovi."


"Mít psa je stejné jako vlastnit duhu. Na počátku jsou štěňata jen radost. A staří psi na opačném konci jsou hotový poklad." (Carolyn Alexander)


"Člověk nese zodpovědnost za vše, co kdy ochočil." (Antonie de Saint-Exupéry)


"Velikost národa a jeho mravní rozvoj lze vyčíst ze způsobu jakým zachází se svými zvířaty." (Mahátma Gándhí)


"Působí-li člověk tolik bolesti, jaké má pak právo si stěžovat, jestliže také on sám trpí?" (Rolland)


"Krutost ke zvířatům, ba již jen lhostejnost k jejich utrpení, je jedním z nejtěžších hříchů lidského rodu a základem lidské zkaženosti." (Rolland)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama