Vesnický román - K. Světlá

13. září 2015 v 0:06 |  Knihy
Snad poprvé jsem se zamilovala do zastaralé češtiny právě v tomto románu. Výrazy, které autorka mohla použít, aniž by zněly směšně, nebo jako dnešní rádo opakované "klišé", jsou tak vševyjadřující, přitom tak poetické a jasné. Najdete tu tolik krásných přirovnání, tolik krásných metafor. Karolína Světlá sahá do hloubky lidové všednodennosti, která zahrnuje všechna roční období se všemi oslavami k nim patřící. Tradice stmelující někdy i rozdělující vesnici, přehnané pánbíčkařství mísící se s vírou v kouzla, čáry, znamení. Dobro, jež přes veškerou snahu a strastiplnou cestu, která dlouho ukazuje vábivou naději v štěstí, končí nenaplněním a neporozuměním.

Antoš - Hlavní hrdina, pracovitý, nesmírně schopný a vychovaný chlapec/později muž.

Jirovcová - Matka Antoše, která přede vše staví víru v Boha a katolickou církev. Nedopustí hřešení proti desateru.

Rychtářka - Zprvu schopná žena, přesto od začátku s mírným postoje, že je nadřazena nad ostatní. Když Antoš, kterého si po smrti svého muže vezme, neprojevuje přehnaný zájem o její osobu zahalí se do výčitek a hrozné myšlenky na krutou pomstu.

Sylva - Zdatná, silná dívka. Zprvu jednodušší, potom, co zjistí jak zle rychtářka nakládá s oddaným Antošem, prozří a hledí na svět vyměněnýma očima. Dává své srdce Antošovi, s nevinností, která se překlene v lásku. Štěstí společného života jim nakonec proteče mezi prsty.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama